ENG / LAT
×

8 Galvenie Logo Izveides Noteikumi

logo izveide

Logo izveide un logo dizaina pamatprincipi ir apjomīgas grāmatas cienīga tēma, bet, sakot pavisam īsi: profesionāls logo klientu acīs rada uzticību uzņēmumam un sniedz iespaidu par to, ka piedāvātās preces vai pakalpojumi ir augstvērtīgas kvalitātes. Padomājiet par to šādi – ja Jūs meklējat, kur iegādāties konkrētu preci vai pakalpojumu, un kāda no kompānijām sava logo izveidē ir acīmredzami izvēlējusies vislētāko risinājumu, kas atstāj zemas kvalitātes un amatierisma iespaidu, kādu priekšstatu tas Jums radītu? Pat zemākā cena to var neglābt. Cilvēki ir īpaši vizuālas būtnes, un realitātē mēs tomēr skatām vīru pēc cepures.

Internetā atrodamas neskaitāmas kompānijas, kas piedāvā profesionālu logo izveidi, bet daudzas no tām ir tālu no izpratnes, ko šie vārdi nozīmē. Reizēm atlasītie logo dizaini, kas iekļauti portfolio, ir izvēlēti gana uzrunājoši, bet bieži darbs tiek uzticēts nepieredzējušiem studentiem, vai logo izstrāde vienkārši paliek nepienācīgi uztverta, kā neliela, maznozīmīga bildīte ar uzrakstu, nevis svarīgs elements kopējam firmas tēlam klientu acīs. Regulāri mūsu pieredzē esam uzklausījuši klientus, kuri strādājot ar konkrētajām kompānijām iztērējuši dizainam paredzēto budžetu, pasūtījuši logo, izvietojuši to uz reklāmām, izkārtnēm un vizītkartēm, kas izsniegtas jau neskaitāmiem klientiem, un negaidot (reizēm pat vairākus gadus vēlāk) nākas uzzināt, ka firmas logo nebūs iespējams izstrādāt uz tikko iegādātajiem formas tērpiem, īpaši pasūtītajiem iepakojumiem vai iegravēt uz biroja durvju plāksnes tikai tāpēc, ka logo nedarbojas vienā krāsā, satur pārāk sīkas detaļas un citi nozīmīgi iemesli.

Arī augstas dizaina izmaksas negarantē kvalitāti, tāpēc esam radījuši šo rakstu (iespējami īsi, ar vizuāliem piemēriem un vienkārši uztveramu tekstu), lai varat veltīt 2 minūtes laika un paturēt prātā zemāk minētos punktus situācijai, kad strādāsiet ar kompāniju vai dizaina speciālistu, kuram uzticēsiet sava logo izveidi.


1. Darbojas vienā krāsā

logo izstrāde

slikts logo dizains

Logotipam IR (!) jādarbojas vienā krāsā. Pretējā gadījumā logo dizains var izrādīties bezvērtīgs. Ir simtiem situāciju, kur kompānijas, kas neseko šim principam vai par tādu nezin (un tas ir pilnībā saprotami, jo par to tika veltīti līdzekļi profesionālai dizaina kompānijai), bieži saskaras ar galvassāpēm. Lai neiedziļinātos detalizētos iemeslos, vienkārši uzskaitīsim vien dažus pavisam konkrētus piemērus, kuri bez logo, kas funkcionē arī vienas krāsas versijā, var nebūt realizējami: lāzergravēšana uz metāla durvju plāksnes, pildspalvām un visdažādākajiem promo priekšmetiem; zelta vai sudraba folijspiede uz vizītkartēm, firmas stila elementiem; izgriezti / izlāzerēti logo uz dažādiem iepakojumiem; gravējumi koka priekšmetos (īpašas kārbas, kastītes u.c.); karstā vaska zīmogi izteiksmīgu aplokšņu aizdarei vai cenu birkām; visiem zināmie standarta zīmogi ar uzņēmuma logo; neskaitāmas citas tipogrāfijas situācijas; pilsētvides noteikumi (vecpilsētās un citviet bieži ir aizliegts izmantot krāsas ielas izkārtnēs); konkrētu gadījumu noteikumi (Jums var tik lūgts iesniegt tikai vienas krāsas logo konkrētām TV, interneta vai laikrakstu reklāmām, dažādiem pasākumiem); un neuzskaitāmi daudz citu situāciju.

Balstoties uz minētajiem piemēriem, retorisks jautājums – vai iemesli tam, ka logo nedarbojas vienā krāsā, ir pietiekami svarīgi, lai uzņēmums neizmantotu visas uzskaitītās reklāmas iespējas vai katru reizi veltītu enerģiju un laiku, lai meklētu, kā katrā gadījumā atrisināt situāciju?


2. Vienkāršs un viegli adaptējams

profesionāls logo dizains

nekvalitatīvs logo

Kā reiz sacīja Alberts Einšteins: “Vienkāršība ir ģenialitātes augstākā forma.” Svarīgi saprast, ka vienkāršs nenozīmē parasts vai mazvērtīgs. Vienkāršība ir viens no vissvarīgākajiem logo pamatprincipiem. Ikviens no zināmiem ikoniskiem logo ir vienkāršs: Apple, McDonald’s, Amazon, Nike, Google, Twitter, Laima, u.c. Vienkāršs logo dizains ievērojami veicina atpazīstamību, viegli paliek atmiņā un jo īpaši svarīgi – tas ir viegli adaptējams un funkcionējošs jebkurai izmantošanas situācijai.


3. Neietver sīkas detaļas

labs vs slikts logo

Detalizēti logo dizaini, kas satur pārāk sīkas detaļas nekad nav veiksmīgi izmantojami mazos izmēros.


4. Piemērots fonts

good vs bad logo

Logo dizainu bieži sabojā nepiemērots fonts. Katram fontam ir savs stils, tam jābūt harmonijā ar logo simboliku un teju bez izņēmumiem – tas nedrīkst konkurēt par uzmanību. Comic Sans, Papyrus, Algerian un neoficiāls saraksts ar vismaz 50 citiem pasaulē zināmiem pārmērīgi izmantotiem fontiem, kas visbiežāk ir raksturīga amatieru izvēle… nekad nav laba izvēle profesionāla logo izveidē.


5. Neviens vai maksimāli maz īpašo efektu

great vs awful logo

Filtri un īpašie efekti (special FX) nenoliedzami skan moderni, bet ierasti tiek izmantoti nepieredzējušu dizaineru darbā, lai kompensētu to, kas dizainā trūkst. Šādam speciālistam var šķist, ka efekti liecina par viņa prasmēm un programmatūras zināšanām, tomēr tas nepalīdz sniegt klientam profesionālu rezultātu. Less is more jeb mazāk nozīmē vairāk, tāpēc pie tā arī vēlams palikt.


6. Profesionāla dizainera izstrādāts

high vs low quality logo design

Īpaši, ja logo ietver ilustrācijas. Profesionāls grafiskais dizainers reizē ir profesionāls Mākslinieks, kurš dabiski un patiesi izprot proporcijas, kompozīciju un ir spējīgs radīt oriģinālu mākslas darbu.


7. Atbilstošs uzņēmuma tēlam

professional vs amateur logo

Augstāk redzamais piemērs, iespējams, rada smaidu, bet šis ir īpaši svarīgs logo izstrādes pamatnoteikums. Logo dizains reprezentē uzņēmuma tēlu. Ja konkrētā firma “Harmony Riders” būtu rotaļlietu veikals vai pat augstas kvalitātes hostinga pakalpojumu sniedzējs, kas komunikācijā ar klientiem ir paredzējis būt izteikti atvērts, draudzīgs un jautrs, tad smaidošā zebras seja šeit varētu būt arī pilnībā piemērota izvēle! Logo stilam un raksturam ir jāsimbolizē uzņēmuma tonis un vērtības.


8. Oriģināls un atmiņā paliekošs

logo design

Nešaubīgi var pastāvēt neskaitāmi logotipi, kas saistīti tieši ar Jūsu uzņēmuma sfēru, un varbūt kādas no to detaļām var netiešā veidā radīt asociācijas arī ar Jūsu logo, bet radīt dizainu, kas ir acīmredzami līdzīgs citiem (jo īpaši konkurentiem),  ir 100% slikta ideja. Pat nerunājot par autortiesību problēmām, potenciālie klienti Jūsu kompāniju var sajaukt ar citu vai vienkārši nespēt to iegaumēt un atšķirt. Aplūkojiet augstāk redzamo piemēru – konkrētajā sfērā ir skaidri redzama izveidojusies klišeja: “Mūsu logo izskatīsies kvalitatīvs, ja izmantosim trīs vai vairāk zirgu siluetus, kas skrien un lec pāri burtiem.” Jūsu logo dizainam ir jāspēj izcelties konkurentu starpā un, ja papildus tam, tas ietver arī stāstu vai pat apslēptu atziņu – tas ir pēdējais, bet ne mazāk svarīgais noteikums profesionāla logo izstrādē. Nebaidieties būt atšķirīgi!

Raksta tapšanā izmantojām rediģētu mūsu radīto darbu klientam “Laimīgais Pakavs”. Šis un citi mūsu darbi aplūkojami, spiežot šeit.


>> Mēs strādājam ar klientiem visā pasaulē. Spiediet šeit, lai uzzinātu vairāk <<

4 thoughts on “8 Galvenie Logo Izveides Noteikumi”

  1. Ļoti novērtēju gan trāpīgos piemērus, gan to ka kāds veido šādus rakstus :)) #Otrais punkts ir kā naglai uz galvas! Esmu saistīts ar reklāmas lauciņu un VIEGLI ADAPTĒJAMS būtu jābūt vienai no tām raksturojošajām pozīcijām, kas līgumā ar sarkanu marķieri dizaineriem jāapsola klientam!

  2. Logo ļoti skaists, teicama doma, ko esat ielikuši. Patīk arī piemēri, viegli saprast kas ir kas. Ne retums nācies redzēt itkā lielas firmas, bet logo nu nekādi. Interesanti, ka tas bieži korelē arī ar mājas lapu. Logo slikts = lapa tāda pati. Kā nu kuram, bet man tas uzreiz ir “signāls”, ka kvalitātei pašiem nauda nepietika, kāpēc lai es viņu produktam uzticētos? Retorisks jautājums. Foršs raksts! Keep up the good work!

Komentārs